(též Alban Hefin, Litha, Midsummer či Meán Samhraidh)

„Země tančí a my s ní. Lituji ty, kdo nikdy nepili medovinu a nesledovali mladé, jak tančí pro své bohy. Děkuji, slunce, za tvé dary. Děkuji za tvou ochranu. Buďte pozdraveni, sluneční bohové, a ať se vám jen daří.”

Zdroj: Pixabay

Letní slunovrat připadá na 21. 6. Je to nejdelší den v roce, kdy slunce dosahuje své nejvyšší vlády, než začne opět slábnout. Přestože se od té doby dny už zkracují, teprve teď začíná ta nejteplejší část roku a kalendářní léto. Letní slunovrat je zároveň důležitým kalendářním bodem, kdy se vzdává úcta slunečním bohům i se zároveň prosí o bohatou letní sklizeň.

Je to také svátek suverenity, vlády a tradičních oslav s ní spojených – například korunovace, při kterých byla vzpomínána božstva jako Epona.

V přírodě se sbírají léčivé byliny, domy se zdobí květinami a větvemi.

Oslav letního slunovratu se pravidelně můžete účastnit v Zemi Keltů.

Text společně připravili Eva Dínen Holcmanová a Filip Airis Kubín (Česká pohanská společnost) a doupravil Jiří Kalát (tres viae / foto: Země Keltů).

Zajímavé oslavy zimního slunovrat se konají například v Británii u Stonehenge, kam se kadoročně sjíždějí vyznavači různých pohanských kultů, čarodějnictví, předkřesťanských náboženství a

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.